Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Bring crisply elegant transitional style to your home with the unique Savoy House Mansell 4-Light Fan D'Lier! It flaunts a white fabric shade held in place on jewelry-like prongs that are finished in Matte Black. Get bright and welcoming illumination from the included LED E26-base bulbs, too. Mansell is 10" in height and 26" in width. It comes with a 4" downrod and an 18" downrod. For extra convenience, a handheld remote control is included. A Savoy House exclusive, Fan D’Liers combine the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. Inspired by high-end designer styles, these custom designs take top trends to a whole new level.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Mansell |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Fabric, ABS |
| Shade Material: | Fabric |
| Shade Description: | White |
| Width: | 26 |
| Length: | 26 |
| Height: | 10 |
| Minimum Height: | 14 |
| Maximum Height: | 28 |
| Weight: | 10.45 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 30° swivel |
| Shade/Glass Dimensions: | 19 x 19 x 7 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 15 Degrees |
| Airflow: | 1374 |
| Airflow Efficiency: | 66.7 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Silver |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 420 x 4 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.