Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
VENN 72 in. 8 Blade DC Motor Ceiling Fan with Adjustable Color LED Light Kit in a Black & Oilcan Brass finish with Black blades. The included Full-function Remote Control provides 6 Speeds, CCT (LED Color) Adjustability, LED Dimmer, Reverse Function, 1/4/8 Hour Timer to shut Fan off Automatically, and a Variable Wind feature which modulates Fan Speed to simulate a Natural Breeze.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL / cETL listed |
| Finish: | Black & Oilcan Brass |
| Family: | Venn |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 10 Degrees |
| Shade Material: | PMMA |
| Shade Description: | White |
| Hanging Type: | Downrod |
| Diameter: | 72 |
| Height: | 14.3 |
| Weight: | 23.1 |
| Wire Length: | 78 |
| Rod Length: | 5 and 10 |
| Blade Count: | 8 |
| Blade Span: | 72 |
| Blade Length: | 32.7 |
| Blade Pitch: | 22 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 11.3 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 153 x 20 |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Fan Motor Wattage: | 45 |
| Airflow: | 6096.0 / 8796.0 / 10651.0 |
| Airflow Efficiency: | 237 |
| Control Included: | Hand-Held Remote |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Material: | ABS |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 22 |
| Bulb Voltage: | 36V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| CCT: | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens: | 2200 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | Yes |
| Warranty | Lifetime on Motor, 5 years on Light Kit, 1 year on all other parts |
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.