Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The ultra-cool Savoy House Gibson 6-light Fan D'Lier brings a touch of midcentury modern pop to any room with its globes of opal glass and its Warm Brass finish. Integrated, dimmable LED light brings bright and useful light while the DC motor brings efficiency. A handheld remote control is included for extra convenience. Gibson is 30" in width and 10" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Gibson |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Body Material: | Metal, Glass, ABS |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Opal |
| Width: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 10 |
| Minimum Height: | 14 |
| Maximum Height: | 28 |
| Weight: | 11.4 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 30 degree swivel |
| Canopy: | 7.5 x 7.5 x 2.22 |
| Shade/Glass Dimensions: | 4.7 x 4.7 x 4.6 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 15 Degrees |
| Fan Motor: | DC 70 x 43 MM 11.7W 6-Speed Reversible Motor |
| Airflow: | 1145 |
| Airflow Efficiency: | 97.86 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Gold |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90+ |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!