Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Discover the Coronado Fan – a sleek and modern masterpiece with a hint of industrial flair. With its four blades and striking design, it effortlessly blends aesthetics with functionality. Available in two sizes and three distinctive finishes, the Coronado Fan adapts to your space and style seamlessly. Enjoy the convenience of a smart fan, controllable via the Smart by Bond app or the included handheld remote. With six adjustable speeds, a reverse function, and dimming capabilities on the light kit, the Coronado Fan redefines comfort and sophistication in one elegant package.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Coronado |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 18 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel + ABS Blades |
| Diffuser Material: | Frosted Polymeric Lens |
| Location Rating: | Damp |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 59.625 |
| Diameter: | 59.625 |
| Length: | 59.625 |
| Height: | 15.875 |
| Rod Length: | 6 (for different rod length, contact factory) |
| Canopy: | D5.875 x H2.875 |
| Blade Count: | 6 |
| Blade Pitch: | 36.0 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 14.11 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 5463 |
| Airflow Efficiency: | 234 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | Total 54W Max [18W LED + Max 36W Motor] |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1097lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.