Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Mix a little bit of mid-century with a dash of eclectic modern flair. That's our Rubio Collection. With oversized half-shades draped above stunning Opal Matte glass globes, Rubio captivates with its minimal yet artistic elements.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Matte Black |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Rubio-H |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Body Material: | Steel ; Aluminum Body, ABS Blade |
| Diffuser Material: | Polymeric Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 54 |
| Diameter: | 54 |
| Length: | 54 |
| Height: | 13.375 |
| Canopy: | D6.625 x H6.625 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Pitch: | 18.0 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 6.88 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 125mm x 68mm |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 3619 |
| Airflow Efficiency: | 749 Max |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | Total 53W Max [20W LED + Max 33W Motor] |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1571lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.