Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Designed to integrate seamlessly within the architecture of a space, the Maya leaning floor lamp melds the worlds between lighting and home furnishings. This floor lamp is designed to provide both light and support in the form of a dual end table and lamp. Perfect for bedside or living rooms, the Maya is easily situated in any modern space. Tabletop is finished in a stunning walnut stained wood, paired with our signature Matte Black hardware.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Floor Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Walnut |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Maya |
| Body Material: | Steel + Wood |
| Diffuser Material: | White Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 18.125 |
| Length: | 18.125 |
| Height: | 37.125 |
| Extension: | 14 |
| Wire Length: | 72 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 14W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 300lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | ON/OFF Only |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Eglo
by Adesso
More options available
by Dals
by Trio Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Adesso
More options available
by NCA Design
by Trio Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Dainolite
More options available
by Trio Lighting
More options available
by Trio Lighting
More options available
by Alora
More options available
by Alora Mood
More options available
by Alora Mood
More options available
by Alora Mood
More options available
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Kuzco
by Kuzco
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Troy
by Renwil
by Flow Decor
by Renwil
by Flow Decor
by Adesso
by Adesso
More options available
by Renwil
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.