Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Astrid takes all the things that make you nostalgic for Mid-Century Modern vibes and makes them new again. The integrated LED bars can be twisted to give directional light up or down on all pendants, and sits upon a Polished Nickel, Vintage Brass, or Urban Bronze frame. This collection will take your next design out of this world with its mix of old and new sensibilities.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Floor Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Metal Shade/Vintage Brass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Astrid |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2.375 |
| Length: | 39.875 |
| Height: | 54.688 |
| Wire Length: | 144 |
| Base Dimensions: | D10.25 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | UB-175lm*|VB-185lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.