Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Light and airy, the Hilo Collection uses Kuzco’s signature light guide technology to illuminate your space brilliantly. The cylindrical glass shades allow for a clean, modern look that provides ample omni-directional light to any room in the house. Available in brushed or powder-coated options.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Floor Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Hilo |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Glass Type: | Clear Glass (exterior) |
| Diffuser Material: | White Acrylic (interior) |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 9.875 |
| Diameter: | 9.875 |
| Length: | 9.875 |
| Height: | 63.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Base Dimensions: | L9.875 x W9.875 x H0.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1075lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.