Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Cursive fixture features an elegant acrylic form dancing around a center rod, supported by a minimal base. Available in a black metal finish, this dimensional floor piece offers soft ambient light diffused by a frosted lens.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Floor Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Cursive |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 12 |
| Diameter: | 12 |
| Length: | 12 |
| Height: | 60 |
| Wire Length: | 72 |
| Base Dimensions: | L11.875 x W11.875 x H0.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1691lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.