Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Owens Collection is a masterful combination of form and function. With sleek,minimal fan blades and a stunning triangular LED diffuser, this collection is timeless andcan match the style of any space. Fan is remote controlled and features six speeds and dimmable LED illumination.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Matte Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Owens |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 25 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel ; Aluminum Body, ABS Blade |
| Diffuser Material: | Polymeric Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 56 |
| Diameter: | 56 |
| Length: | 56 |
| Height: | 14.625 |
| Wire Length: | 78 with 78 safety cable |
| Rod Length: | 3.75 (for different rod length, contact factory) |
| Canopy: | D6 x H2.375 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Pitch: | 13.0 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 10.5 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 125mm x 68mm |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 4128 |
| Airflow Efficiency: | 723 Max |
| Reversible Blades: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | Total 53W Max [20W LED + Max 33W Motor] |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1308lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.