Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Lovers of glamorous style will adore this Savoy House Janus 6-light Fan D'Lier. The lights sparkle from behind slim, sleek pieces of faceted clear crystal that pop nicely against the Warm Brass finish. Janus uses an efficient DC motor, includes six standard size dimmable LED bulbs of 8 watts per bulb and has a handheld remote control for extra convenience. It is 23" in width and 10" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Janus |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Crystal, ABS |
| Shade Description: | Clear Crystal |
| Width: | 23 |
| Length: | 23 |
| Height: | 10.3 |
| Minimum Height: | 14 |
| Maximum Height: | 28 |
| Weight: | 21.8 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 30 degree swivel |
| Canopy: | 7.5 x 7.5 x 2.22 |
| Shade/Glass Dimensions: | 23 x 23 x 10 |
| Blade Span: | 12 |
| Blade Pitch: | 15 Degrees |
| Fan Motor: | DC 70 x 43 MM 14.5W 6-Speed Reversible Motor |
| Airflow: | 1320 |
| Airflow Efficiency: | 91.03 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Gold |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.