Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Not just a fan, the Portcullis FanDelight is framed within a woven metal grate pattern in a rich Bronze Gilt finish. The interior gold finish adds warmth to the candelabras that are shielded with a curved reflector backplate not to be disrupted by the circulating fan blades behind it. With a full range of fan control and Wifi-enabled, this fixture is not only attractive, but full of functional features.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Bronze Gilt |
| Family: | Portcullis |
| Energy Efficient: | No |
| Body Material: | Steel,ABS |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 32.75 |
| Height: | 18 |
| Wire Length: | 6 |
| Chain Length: | 6 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Span: | 22 |
| Blade Length: | 10.6 |
| Blade Pitch: | 30.0 Degrees |
| Blades Included: | Yes |
| Ceiling to Blade Height: | 16 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 92mm x 27mm |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow Efficiency: | 67 |
| Blade Material: | ABS |
| Wall Control Included: | Yes |
| Remote Control Included: | Yes |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | E12 Candelabra |
| Bulb Wattage: | 4 |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1400 |
| CRI: | 90 |
| Dimmable: | Only at 120V Triac |
| Warranty | 3 |
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.