Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Sleek and elegant, the Savoy House Tartine sconce is a true lighting treat that is perfectly suited for any space! Its jewelry-like shape showcases a shade of stunning, swirling strie glass and is finished in timeless Warm Brass. Tartine is 30" in height, 6.25" in width and extends 3.13" from the wall. Uses an integrated LED light source. This sconce is damp area rated.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Tartine |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Strie |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6.25 |
| Height: | 30 |
| Extension: | 3.13 |
| Weight: | 5.37 |
| Backplate: | 10.5 x 5.13 x 0.88 |
| Shade/Glass Dimensions: | 3.13 x 6.25 x 11.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 22W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.