Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Tectra Bath Collection combines minimalist design with versatile lighting. Featuring a sleek tube profile and a round backplate, Tectra complements a wide range of bathroom styles. Its smooth opal diffuser ensures soft, even illumination, creating a relaxing ambiance. With a built-in 5-color temperature switch (2700K–5000K), Tectra allows you to tailor your lighting to your needs. Integrated LED provide energy-efficient, long-lasting performance, making Tectra both practical and stylish for any bathroom or vanity.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Tectra |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Steel + Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 1.875 |
| Height: | 24.125 |
| Extension: | 2.75 |
| Canopy: | D5 x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 25W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 1897lm |
| CRI: | 90 |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.