Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Bring a touch of Art Deco glamour to any space with the chic Savoy House Rivage 1-light sconce. Its fan-like structure is decorated with panes of beautiful Tiffany art glass and finished in Matte Black. Use it alone or in groupings for timeless allure. Rivage is 18" in height, 8.75" in width and extends 5.5" from the wall. Uses an integrated LED light source. This sconce is damp area rated.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Rivage |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Tiffany |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 8.75 |
| Height: | 18 |
| Extension: | 5.5 |
| Weight: | 2.42 |
| Backplate: | 7 x 8 x 5.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.