Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Say bonjour to the Marseille 1-light sconce from Savoy House, a wall sconce that is simply magnifique! Its curving white fabric shade pairs up nicely with the Warm Brass finish. The arm is decorated with four circles featuring bubbly details for an extra touch of textural intrigue. When illuminated by the integrated LED light, these details will shine beautifully. Marseille is 17.5" in height, 9" in width and extends 4" from the wall. This sconce is damp area rated.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Marseille |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Metal, Fabric |
| Shade Material: | Fabric |
| Shade Description: | White |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 9 |
| Height: | 17.5 |
| Extension: | 4 |
| Weight: | 4.29 |
| Backplate: | 6.75 x 6 x 0.75 |
| Shade/Glass Dimensions: | 4 x 9 x 6.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.