Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Meridian
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
This ceiling fan light offers the perfect blend of design and functionality. Upgrade your home's comfort and style! Designed to provide optimal airflow, this brushed nickel ceiling fan is suitable for rooms of all sizes.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Style: | Farmhouse & Rustic |
| Body Material: | Metal, Glass, MDF |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 52 |
| Length: | 52 |
| Height: | 22.43 |
| Weight: | 18.3 |
| Rod Length: | 1x 4.5 |
| Canopy: | 5.85 x 5.85 x 2.36 |
| Blade Span: | 52 |
| Blade Pitch: | 12 Degrees |
| Airflow: | 5297.21 |
| Airflow Efficiency: | 0.49 |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 7W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 800 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | Yes |
by Modern Forms
More options available
by Kichler
More options available
6 Reviews
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Hunter
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Hunter
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
2 Reviews
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Hunter
by Modern Forms
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.