Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Horizon fan collection is a simple, modern design with elegant decorative touches.Available in three stunning finishes, including a trendy Black and Brushed Gold mixed-metal option, the Horizon Collection is truly stunning. Fan is remote controlled and features six speeds and dimmable LED illumination.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Horizon |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 25 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel ; Aluminum Body, ABS Blade |
| Diffuser Material: | Polymeric Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 56 |
| Diameter: | 56 |
| Length: | 56 |
| Height: | 13.25 |
| Wire Length: | 78 with 78 safety cable |
| Rod Length: | 4.125 (for different rod length, contact factory) |
| Canopy: | D6 x H2.375 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Pitch: | 14.5 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 10.38 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 125mm x 68mm |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 4627 |
| Airflow Efficiency: | 815 Max |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | Total 53W Max [20W LED + Max 33W Motor] |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1082lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.