Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Circular cast aluminum body and frame. Lightly textured powder-coat finish. Round opal polymeric diffuser. Outward emitting light. Rated for exterior use. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Bailey |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5.875 |
| Diameter: | 5.875 |
| Length: | 5.875 |
| Height: | 1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 771lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.