Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The modern LED Bailey outdoor flush mount delivers a clean circular silhouette and durable matte black finish that complements any exterior or interior space. Designed with upgraded 5CCT technology, Bailey lets you choose your perfect color temperature from warm 2700K to crisp 5000K. Fully integrated LED means no bulbs required, long-lasting performance, and energy-efficient illumination for porches, patios, entryways, hallways, and more.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Bailey |
| Mounting Location: | Ceiling Only |
| Body Material: | Aluminum + PC |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Diameter: | 5 |
| Height: | 1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 683lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Dals
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Eurofase
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Capital Lighting
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Kuzco
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by Eurofase
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.