Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Cast cylindrical aluminum housing and ceiling mount. Finely textured achromatic powder-coat finish. Down light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Trenton |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5 |
| Diameter: | 5 |
| Length: | 5 |
| Height: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 824lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Generation Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Dals
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Eurofase
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Capital Lighting
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Kuzco
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by Eurofase
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.