Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Arctic collection uses basic wire rod as structure and aesthetic form. The seemingly continuous lines interconnect, creating a complex framework that encapsulates and emphasizes the light source. A substantial glass optic is the focal point of the lamp, augmented by the concentric rings of the lightweight latticework design.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Arctic |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Glass Type: | Clear Convex Glass Lens |
| Location Rating: | Wet |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 27.5 |
| Diameter: | 27.5 |
| Length: | 27.5 |
| Height: | 31.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D7.875 x H0.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 32W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 514lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Generation Lighting
by DVI
by Hinkley
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Kuzco
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Savoy House
by Alora Mood
by Alora Mood
by Kuzco
by Kuzco
by Kuzco
by Kuzco
by Kuzco
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
More options available
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.