Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Copenhagen balances a clean, simple geometry with highly detailed glass for a sophisticated outdoor product line. The stark yet refined finish of the black structure contrasts with the translucent glass to augment its effect. Available in both wall-mounted and chandelier configurations, the complete offering is both elegant and versatile
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Copenhagen |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 32 Degrees Degrees |
| Glass Type: | Clear Molded Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 24 |
| Diameter: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 15.75 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D6.25 x H7.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 59W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2780lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.