Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Arctic collection uses basic wire rod as structure and aesthetic form. The seemingly continuous lines interconnect, creating a complex framework that encapsulates and emphasizes the light source. A substantial glass optic is the focal point of the lamp, augmented by the concentric rings of the lightweight latticework design.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Arctic |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Glass Type: | Clear Convex Glass Lens |
| Location Rating: | Wet |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 20 |
| Diameter: | 20 |
| Length: | 20 |
| Height: | 23 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D5.875 x H0.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 32W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 514lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.