Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Introducing the Seneca Frameless LED Lighting Mirror, the perfect blend of elegance and functionality for your daily routine. With its sleek rectangular design, this mirror effortlessly complements any modern decor. Choose from five color temperature settings to create the ideal ambiance, and control the lighting with a simple touch using the hold to dim function. Illuminate your space flawlessly for flawless makeup application and a stunning getting-ready experience.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Lighted Mirrors |
| Certification: | UL |
| Finish: | Sandblasted Merc Edge |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Seneca |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount Horizontal or Vertical |
| Body Material: | Steel, Aluminum, Glass |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 48 |
| Height: | 36 |
| Extension: | 1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 69W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 600lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
by Elan
by Eurofase
by Eurofase
by Eurofase
More options available
by Canarm
by Canarm
by Artika
by Artika
by Artika
by ET2
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by Kuzco
by Kuzco
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by Kuzco
by Kuzco
by Artika
by Eurofase
More options available
by Artcraft Lighting
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Artcraft Lighting
by Elan
by Eurofase
More options available
by Eurofase
by Eurofase
by Eurofase
by Artcraft Lighting
by Progress Lighting
by ET2
More options available
by Renwil
by Elan
by ET2
by Elan
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.