Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Elevate your daily routine with the Hillmont Round LED Lighting Mirror, a perfect fusion of contemporary style and practicality. Its circular design adds a touch of sophistication to any space. With five selectable color temperature options, you can set the mood and lighting that suits you best, while the convenient touch-based dimming button ensures effortless control. Illuminate your world with the Hillmont Mirror, designed to enhance your morning routine and elevate your makeup game.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Lighted Mirrors |
| Certification: | UL |
| Finish: | Sandblasted Merc Edge |
| Family: | Hillmont |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount Only |
| Body Material: | Steel + Aluminum + Glass |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 40 |
| Diameter: | 40 |
| Length: | 40 |
| Extension: | 1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 550lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Eurofase
by Eurofase
by Eurofase
More options available
by Canarm
by Canarm
by Artika
by Artika
by Artika
by ET2
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by Kuzco
by Kuzco
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by Kuzco
by Kuzco
by Artika
by Eurofase
More options available
by Artcraft Lighting
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Artcraft Lighting
by Elan
by Eurofase
More options available
by Eurofase
by Eurofase
by Eurofase
by Artcraft Lighting
by Progress Lighting
by ET2
More options available
by Renwil
by Elan
by ET2
by Elan
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.