Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Modern LED single fixed track fixture with die cast aluminum head and diffusive glass lens. Rotates horizontally 360 degrees and pivots vertically 90 degrees allowing the light to be directed to any desired angle. Metal finishes available in fine brushed nickel or enriched deep black and is equipped with our powerful 120V AC LED technology. Available multiple styles.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Fixed Track |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Lyra |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Diffusive Glass Lens |
| Width: | 4.875 |
| Length: | 22.5 |
| Height: | 5.75 |
| Canopy: | D4.75 x H0.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BN-900lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.