Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elevate your space with the Arnold fixed track collection. Featuring three or four cylinder models seamlessly integrated onto a sleek backplate. Arnold brings a touch of contemporary style any room with its refined, adjustable design for task lighting that suits the needs of your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Fixed Track |
| Finish: | Black |
| Family: | Arnold |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic TIR Optics |
| Location Rating: | Damp |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 4.75 |
| Length: | 35.125 |
| Height: | 4.375 |
| Wire Length: | 72 |
| Canopy: | L35.125 x W4.75 H0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 50W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 3665lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | 010 Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.