Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by modern architecture. Glayse features handsome details for variety of interior design styles. The frameless unbounded beveled glass creates beautiful light and reflection. The structure of Glayse is the focal point of the design, where form follows function. The four-light semi-flush convertible fixture is complimented by a Brushed Nickel finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Glayse |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 16.75 |
| Height: | 14 |
| Maximum Height: | 80 |
| Depth: | 14.75 |
| Weight: | 18.12 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 7.5 D x 1 H x 7.5 W |
| Backplate: | 7.5 D x 1 H x 7.5 W |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.