Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Recessed within the minute barrel of the quintessential adjustable lamp is a spot light assembly applied across the X line. By utilizing slim AC LED boards the canopy scale is reduced to a fundamental trim plate and minimizes the visual footprint of the functional fixtures. Available in two petite cylindrical sizes and a single or multi-light configuration.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Downey |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic TIR Lens |
| Width: | 4.375 |
| Diameter: | 4.375 |
| Length: | 4.375 |
| Height: | 6.25 |
| Canopy: | D4.375 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 548lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.