Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
14" 3-Light Fan D'Lier in Oil Rubbed Bronze
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Oil Rubbed Bronze |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Metal, ABS |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 9.6 |
| Minimum Height: | 15.375 |
| Maximum Height: | 27.875 |
| Weight: | 11.44 |
| Rod Length: | 1x 4 + 1x 18 |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2.25 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 13 Degrees |
| Airflow: | 1471 |
| Airflow Efficiency: | 0.35 |
| Control Included: | Yes |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2400K |
| Lumens: | 600 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.