Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Visual Comfort Modern Collection
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Ash outdoor wall by Sean Lavin for Visual Comfort Modern is a modern take on the classic industrial-style light fixture. The Ash features a sleek metal shade and clear diffuser that’s ideal for creating a streamline column of light from under the shade. For added convenience in light output, the diffuser is removable to limit uplight for Dark Sky compliance. Available in modern finishes. Integrated energy efficient lamping makes for a long-lasting trusted source of light.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL Listed |
| Finish: | Charcoal with Cylinder Lens |
| Designer: | Sean Lavin |
| Family: | Ash |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Dark Sky: | Yes |
| Body Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Aluminum |
| Shade Description: | Industrial metal shade |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 18.2 |
| Length: | 16 |
| Height: | 14.3 |
| Extension: | 18.2 |
| Weight: | 11 |
| Wire Length: | 8 |
| Backplate: | 5 x 8 x 1.6 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 8 |
| Bulb Voltage: | Universal 120V-277V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 591 |
| CRI: | 90 2700K Low Output |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Warranty | 5 Years |
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.