Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A charming orb finished in Ceramic White, a timeless plated brass shade and a tall base make for a picture-perfect combination in this small but mighty Coco & Dash Silas LED table lamp. Use it anywhere you like because it’s rechargeable and portable! Tap directly on the top center of the shade to switch the light on or off. This lamp is 9.375" in height and 5.5" in width. It gives off 240 lumens at a 3000K color temperature.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Finish: | Ceramic and Brass |
| Designer: | Coco & Dash |
| Family: | Silas |
| Style: | Traditional & Classic |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Width: | 5.5 |
| Length: | 5.5 |
| Height: | 9.25 |
| Weight: | 2.9 |
| Shade/Glass Dimensions: | 5.5 x 5.5 x 3.5 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 2.3W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 150 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.