Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This Savoy House Harper LED wall light has a super sleek and chic look that makes it an ideal solution for bathroom vanities, hallways, foyers or any other space that needs a big dose of bright, contemporary illumination. The etched white glass shade is accentuated by slim detailing that is finished in Black, creating a perfect pairing. Harper is 3.13" in height, 16" in width and extends 4.5" from the wall. It is illuminated by integrated LED light, giving off 1300 lumens at a CRI of 90 and a color temperature of 3000K.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Harper |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | White Etched |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 16 |
| Height: | 4.64 |
| Weight: | 5.06 |
| Shade/Glass Dimensions: | 15.43 x 4 x 1.89 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 648 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.