Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Castello 8-light chandelier from Savoy House is cool as ice! Its sharply cut shades of clear hammered glass add a bright touch of geometry and texture, pairing perfectly with the thick hoop-shaped structure that is finished in Warm Brass. When the glass is illuminated by the integrated LED light sources, it will truly shine. Super slender hanging cords ensure that your attention stays on the sleek, contemporary design. Castello is 33.63" in width and has an adjustable height ranging from 6" to 126".
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Castello |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Seeded |
| Width: | 33.63 |
| Length: | 33.63 |
| Height: | 6 |
| Minimum Height: | 6 |
| Maximum Height: | 126 |
| Weight: | 12.98 |
| Wire Length: | 120 |
| Cord Length: | 1x 120 |
| Shade/Glass Dimensions: | 4.48 x 4.48 x 4.72 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 4W x 8 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2560 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.