Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Get right to the point of style with the Savoy House Beaumont LED wall sconce. Two pieces of faceted, pointed K9 crystal burst forth from an understated base, which is finished in super chic Noble Brass. This edgy style is a perfect way to illuminate a bath vanity, piece of art, hallway, living room, bedside table or any other space you can imagine! Beaumont is 5.25" in height, 18" in width and extends 4.25" from the wall. It uses integrated LED light sources.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Noble Brass |
| Family: | Beaumont |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Crystal |
| Shade Material: | Crystal |
| Crystal Type: | K9 |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 18 |
| Height: | 5.25 |
| Weight: | 7.48 |
| Shade/Glass Dimensions: | 2.67 x 2.67 x 8 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 779 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.