Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
One-light 10 inch cast aluminum wall torch with a white shatter resistant globe and Black finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Acrylic Globe |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | polycarbonate |
| Width: | 8 |
| Height: | 15 |
| Depth: | 10 |
| Weight: | 3 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 4.5 H x 4.5 W |
| Backplate: | 4.5 H x 4.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.