Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
One-light 10 inch cast aluminum wall torch with a white shatter resistant globe and Black finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Acrylic Globe |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | polycarbonate |
| Width: | 8 |
| Height: | 15 |
| Depth: | 10 |
| Weight: | 3 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 4.5 H x 4.5 W |
| Backplate: | 4.5 H x 4.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
by DVI
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by DVI
by DALS
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.