Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
If you’re looking for a circular chandelier with double-tiered cloudy swirl glass, the Nimbus is quite different—it’s
elegant but geometric.This would be a perfect piece to showcase an entryway or over a dining room table.
elegant but geometric.This would be a perfect piece to showcase an entryway or over a dining room table.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Nimbus |
| Body Material: | Metal |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 12 |
| Length: | 36 |
| Height: | 9 |
| Rod Length: | 42 (12 x6, 6 x2) |
| Canopy: | 14L x 4.5W x.875H |
| Shade/Glass Dimensions: | √ò4 |
| Bulb Count: | 24 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | LED G9 |
| Bulb Wattage: | 240W |
| Bulb Voltage: | 120V |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.