Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A minimalist, modern LED exterior wall light with a cube-shaped design. This type of light fixture typically directs light downward, but also has an option for upward & downward, making it ideal for accent lighting on outdoor walls, pathways, or near doorways. Its clean lines and compact design make it a versatile option for both residential and commercial outdoor spaces, fitting well into contemporary and minimalist architectural styles.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte White |
| Family: | Kubular |
| Body Material: | Metal |
| Width: | 5 |
| Height: | 7 |
| Canopy: | 5 x 7 x 4.5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 2x 8.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 1106.6 |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.