Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Matteo
Sign up and save!
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Inkara Inkara, stunning, refined, and grand in it’s simple yet delicate design. This LED is a ribbed acrylic opal ring with touches of Aged Gold Brass or Matte Black to ground and enhance the beauty of the light. Available in four sizes, there is one for any room. *Features a 3CCT switch to adjust the 3 selectable colour temperature
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Inkara |
| Body Material: | Metal |
| Width: | 39.375 |
| Length: | 39.375 |
| Height: | 1.25 |
| Weight: | 49 |
| Canopy: | 8.75 x 2 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Wattage: | 1x 18W, 1x 25W, 1x 32W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 6393.6 |
| Dimmable: | Yes |
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Mitzi
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by ET2
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kendal Lighting
by ET2
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mercana
by Dals
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Mitzi
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Russell Lighting
by Russell Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.