Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The LED flush mount typically designed with energy-efficient LED lights embedded behind an acrylic diffuser, providing an elegant sparkle and even light distribution. The crystal-like diffuser scatters the light, creating a soft, ambient glow. Ideal for use in spaces like living rooms, bedrooms, or hallways where you want both functional and decorative lighting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Gold Brass |
| Family: | Bella |
| Body Material: | Metal |
| Shade Description: | Clear Acrylic |
| Width: | 16.5 |
| Length: | 16.5 |
| Height: | 3.875 |
| Canopy: | 16.5 x 3.875 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 1x 30W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 2250 |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.