Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Slim state-of-the-art linear LED wall sconce brings sophistication to any room it is installed in. Available in black, brushed nickel, brushed gold and white metal finishes with full length linear frosted acrylic diffuser which when lit diffuses the light evenly into the room. Provided with our powerful 120V AC LED technology. Available in two different sizes and matching pendants see series for more details.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Vega |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 1 |
| Height: | 37 |
| Extension: | 1.75 |
| Canopy: | W4.75 x H4.75 x E0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK-835lm|BN-1278lm|WH-1405lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Starfire Crystal
by Maxim Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Modern Forms
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Mitzi
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Matteo
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
by Corbett
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.