Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Slim state-of-the-art linear LED wall sconce brings sophistication to any room it is installed in. Available in black, brushed nickel, brushed gold and white metal finishes with full length linear frosted acrylic diffuser which when lit diffuses the light evenly into the room. Provided with our powerful 120V AC LED technology. Available in two different sizes and matching pendants see series for more details.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Vega |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 1 |
| Height: | 22.875 |
| Extension: | 1.75 |
| Canopy: | W4.75 x H4.75 x E0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK-585lm|BN-755lm|WH-832lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.