Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
This exterior recessed light is a classic, rectangle-shaped 10 inch long die-cast aluminum recessed light and utilizes LED light sources. The housing is designed to light an exterior or interior staircase or any other area that calls for a lighting from a concealed aperture. Choose from black or gray powder coat. Requires either back-box with fixture ER72410- MBOX (Dry Location) or ER72410-CBOX (Wet Location). Back-box sold separately.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Gray |
| Family: | Newport |
| ADA: | Yes |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 9.75 |
| Height: | 7.25 |
| Extension: | 2.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 303lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by DVI
by DALS
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.