Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Timeless simplicity with versatile purpose is offered with this wall sconce that measures 35 inches in length. Vesta mounts horizontally or vertically from a matching aluminum square affixed in the middle of the rectangular beam of formed aluminum. The concealed LEDs illuminate the mounting plane creating pool of light on the wall. Vesta is available in three different finishes: black or white powder coating and brushed nickel.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Vesta |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 3 |
| Height: | 36 |
| Extension: | 2.375 |
| Canopy: | W5.125 x H5.125 x E0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1985lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Backlit |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Starfire Crystal
by Maxim Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Modern Forms
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Mitzi
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Matteo
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
by Corbett
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.