Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Providing downlight, this exterior wall sconce is simple and small. A black or white powder coated cube is attached to the square matching backplate with concealed fasteners. Light exits from its one end whether it is mounted horizontally or vertically. A linear pin-strip patterning adds interest to the front of the cube.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Mavis |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Glass Type: | Frosted Glass Diffuser |
| Diffuser Material: | Frosted Glass Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 3.25 |
| Height: | 4 |
| Extension: | 3.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 320lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by DVI
by DALS
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.