Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Call for Availability
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Lorna cylinder collection is simplicity and performance at its finest. With a wide range of application options in multiple cylinder diameters and optic angles, Lorna’s ease of use sets it apart from competitors. Available in several sleek exterior rated finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | White |
| Family: | Lorna |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Aluminum, Glass |
| Shade Description: | Clear Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Height: | 9 |
| Extension: | 3.875 |
| Canopy: | 4.625 x 4.625 x 0.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 14W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1413lm |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 36 Degrees |
| Lifespan: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.