Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Leota lighting collection is like a piece of fine jewelry for your home. It's got this cool bangle-like loop that holds a clear glass shade. And guess what? Inside, there's this opal glass diffuser that makes the light softer and more colorful. It's like having a little piece of art in your living room!
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte Black/Clear Glass |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Leota |
| Body Material: | Steel, Glass |
| Shade Material: | Clear Glass Shade |
| Diffuser Colour: | Opal Glass Diffuser |
| Width: | 8 |
| Length: | 8 |
| Height: | 8.625 |
| Canopy: | 4.75 x 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 335lm* |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!