Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Extruded aluminum cylinder with welded capped ends. Finely textured powder-coat finish. Rounded opal silicon diffuser. Down light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Chute |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum, Polymeric Material |
| Diffuser Colour: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 0.75 |
| Length: | 47.25 |
| Height: | 0.75 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | 11.875 x 5.625 x 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 23W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1070lm |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
by Kuzco
More options available
by DVI
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora
by Alora
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Maxim Lighting
by ET2
More options available
by Corbett
by Kendal Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Eglo
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Matteo
More options available
by Studio M
More options available
by Matteo
More options available
by Kichler
More options available
by Lark
by Kuzco
More options available
by Z-Lite
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
by Z-Lite
by Hinkley
by Z-Lite
by Eglo
by Z-Lite
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.